dřevo z Veselí

tato firma je prodaná,pro palivové dřevo volejte 606477292,790238081 JIŘÍ DROBEČEK,HEŘMANIČKY U ČESKÉ LÍPY

BŘÍZA

Bříza (Betula Linné, 1753) je rod listnatých stromů nebo keřů z čeledi břízovité (Betulaceae). Jedná se o rod mírného až subpolárního pásu severní polokoule, rozšířený především v eurasijské oblasti. Obvykle se udává, že do tohoto rodu patří asi 120 druhů.
Stromy nebo keře různého vzrůstu, od plazivých keřů v subarktické oblasti až po vysoké stromy mírného pásma. Kůra (borka) bývá v mládí hladká, u většiny druhů světlá až bělavá nebo bílá, u některých druhů i tmavá, hnědá až hnědočerná. Květenství pohlavně rozdělená jsou jehnědy. Plody jsou okřídlené nažky s jedním semenem.


Bříza je strom, který mnoha umělcům sloužil jako inspirace. Zde je ukázka z díla Vítězslava Hálka – V přírodě:
Vyběhla bříza běličká
jak ze stáda ta kozička.
Vyběhla z lesa na pokraj,
že prý už táhne jara báj.

[editovat]
Bříza v místních názvech

V minulosti byly místům v České republice dávány názvy podle stromu bříza. Dodnes existuje několik názvů obcí a městských částí, které mají společný základ od slova bříza. Nejvíce podobnosti s břízou má okres Svitavy, kde se nachází Březová nad Svitavou, Březinka, Březiny, Březinky i Březina. Další místní názvy odvozené od základu Bříza (rozcestník), jsou rozptýlené po celé České republice. Místopisné názvy podle rostlin ukazují další stromy, které byly základem pro pojmenování lidských sídel.